czystydywan.pl

Przydatne wskazówki, jak utrzymać dywan w czystości.

Jak zachować czysty dywan na długo?

Dywan jest ważnym elementem w wystroju i aranżacji każdego salonu czy pokoju. Powoduje on, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne i ciepłe. Jest on niezwykle istotny tym bardziej, że ostatnio bardzo popularne stały się na podłodze panele i terakota, a więc coś, co jest zimne, gdy staniemy na to gołą stopą. Szczególnie w pokoju dziecięcym dywan pełni ważną rolę, ponieważ dziecko większość czasu podczas zabawy spędza na podłodze.

Niestety z posiadaniem dywanu często wiąże się też problem utrzymania jego czystości. Po kilku latach, a czasem nawet miesiącach, widoczne są już na nim ślady użytkowania w postaci wyblakniętego koloru lub też plam. Dlatego przy kupnie dywanu trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim na jego wzór. Jeśli zdecydujemy się na jakiś jasny, jednolity, bez żadnych wzorów, to musimy liczyć się z tym, że szybko mogą pojawić się na nim zabrudzenia. Z kolei na czarnych i mocno ciemnych dywanach w oczy będą rzucały się śmieci. Stąd wniosek, że w pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzi się jakiś kolorowy dywan we wzory, a w salonie lub pomieszczeniach, gdzie się mało po tym dywanie chodzi, można już zdecydować się na coś klasycznego i jednolitego.

Kolejnym kryterium jest rodzaj dywanu. Trzeba mieć na uwadze to, że taki z długim włosiem jest trudniejszy w czyszczeniu, ponieważ dużo śmieci wchodzi w niego głęboko i trudno jest je usunąć nawet przy pomocy odkurzacza. Jednak dywany takie mają również zaletę, gdyż są bardzo ciepłe i przyjemne dla stóp.

Istotna jest także wielkość dywanu. Oczywiście im mniejszy, tym mniej czyszczenia i odkurzania, ale jeśli mamy na podłodze zimną terakotę, to z pewnością warto zakryć ją dywanem i nie marznąć dzięki temu w stopy. Trzeba pamiętać także o tym, że jeśli kupimy zbyt duży dywan, to trzeba go będzie częściowo wsunąć pod meble, co będzie skutkowało późniejszymi problemami z wyciągnięciem go i trzepaniem lub oddaniem do profesjonalnego prania.

Aby zachować czysty dywan na długo trzeba pamiętać o trzech istotnych elementach: trzeba go często odkurzać, plamy usuwać na bieżąco oraz prać. Jeśli chodzi o usuwanie plam, bardzo ważne jest, aby robić to natychmiastowo, zanim zdążą one wsiąknąć w materiał dywanu. Ponadto, pomijając częste odkurzanie, dywan trzeba także raz na jakiś czas prać, czy to samemu, używając odpowiednich do tego środków, albo też zlecić to profesjonalnej firmie. To wszystko z pewnością pomoże nam w utrzymaniu ładnego i czystego dywanu przez długi czas.

 

Komentarze są wyłączone.