czystydywan.pl

Przydatne wskazówki, jak utrzymać dywan w czystości.

Jaki odkurzacz wybrać?

Odkurzacz jest jednym z podstawowych sprzętów niezbędnych w każdym domu. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które z pewnością zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających osób. Do wyboru są odkurzacze workowe, bezworkowe, automatyczne, piorące, centralne, parowe, przemysłowe i akumulatorowe.

Tradycjonaliści najczęściej wybierają sprawdzone odkurzacze workowe. W sprzedaży są urządzenia z workiem stałym lub jednorazowym (papierowym lub tekstylnym). Ostatnio coraz częściej produkowane są odkurzacze z wymiennym workiem, gdyż są zdecydowanie wygodniejsze i bardziej higieniczne. Po napełnieniu worka, wyjmuje się go z odkurzacza i po prostu wyrzuca do kosza, bez kontaktu z kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Stały worek trzeba opróżniać i trzepać, co wiąże się z niedogodnościami, szczególnie dla osób uczulonych na kurz czy roztocza. Jednak taki rodzaj worka ma również zaletę, gdyż w tym przypadku nie trzeba narażać się na koszty i kupować kolejnych worków. Jeśli chodzi o odkurzacze bezworkowe, w nich kurz i zanieczyszczenia gromadzą się w pojemniku, który można wyjąć i opróżnić. Takie rozwiązanie nie jest jednak polecane dla alergików.

Producenci odkurzaczy stale wprowadzają nowe udogodnienia w swoich sprzętach. Przy wyborze odkurzacza warto zwrócić uwagę na:

  • długość kabla – jest to ważne ze względu na to, aby poodkurzać jak najwięcej powierzchni, bez ciągłego przełączania do innego kontaktu
  • dodatkowe szczotki – często producenci dołączają takie dodatkowe szczotki, takie jak na przykład przystawka szczelinowa, do czyszczenia żaluzji, czy też turboszczotka, która podnosi włos dywanu
  • moc ssania – im wyższa moc, tym odkurzanie idzie szybciej i jest dokładniejsze
  • głośność – im cichszy, tym lepiej, dzięki temu można odkurzać nawet we wczesnych godzinach porannych lub wieczorem
  • waga – im lżejszy, tym łatwiej będzie nam go przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia lub po schodach
  • automatyczne zwijanie kabla – bardzo wygodna opcja, dzięki której kabel zwija się bez naszej pomocy, po jednym naciśnięciu guzika
  • dodatkowe funkcje – niektóre modele odkurzaczy umożliwiają na przykład pranie tapicerki, albo mycie okien
  • elektroniczne wskaźniki – są przydatne na przykład w momencie, gdy filtr jest zanieczyszczony lub zbliża się czas wymiany worka
  • typ rury do odkurzania – optymalnym rozwiązaniem jest rura teleskopowa, którą można dopasować do wzrostu osoby, która akurat używa odkurzacza. Istotny jest również materiał, z którego została ta rura wykonana – plastikowe będą dużo lżejsze niż metalowe.

Dla osób, które nie lubią odkurzania, z pewnością spodoba się odkurzacz automatyczny. Jest to mikrorobot, który dzięki wbudowanym czujnikom rozpozna rodzaj zabrudzenia podłogi i wysprząta ją dokładnie. Ciekawym pomysłem są także odkurzacze ręczne, które doskonale radzą sobie ze sprzątaniem samochodu lub jakichś trudno dostępnych miejsc.

Ważne kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie odkurzacza to także energooszczędność i ekologiczność. Jeśli ktoś z domowników jest alergikiem, to niezwykle istotną kwestią są filtry. Obecnie popularne są mikrofiltry, filtry klasy S czy filtr HEPA, który wyłapuje z powietrza alergeny, cząsteczki drażniące i wszelkie zanieczyszczenia, takie jak pyłki kwiatowe, roztocza, bakterie – z efektywnością dochodzącą do 100%. Filtry zapobiegają ponownemu przedostaniu się kurzu do powietrza.

Przed zakupem warto się zastanowić nad takimi kwestiami jak:

-jak duże jest nasze mieszkanie

-co znajduje się na podłodze (czy jest to wykładzina, dywan, parkiet, terakota)

-czy w domu są dzieci, zwierzęta, albo osoby mające problem z alergią

Każdy typ odkurzacza ma swoje wady i zalety, trzeba rozważyć na jakich rozwiązaniach nam najbardziej zależy oraz jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup nowego sprzętu.

Komentarze są wyłączone.